Sağlık & Spor

YÜZME ve SAĞLIK

Yüzme, atletizm ve cimnastik gibi küçük yaştan itibaren yapılabilen temel spordan biridir. Sağlık amaçlı olarak yaşam boyu, her yaş grubu için önerilebilecek en iyi egzersizlerden biridir. Bir fiziksel aktiviteden istenen tüm beklentileri karşılar. Yüzme sırasında çok sayıda vücut kasının kullanılıyor olması, vücut ağırlığının suyun kaldırma kuvveti nedeniyle azalması, aynı zamanda hareketlerin suyun oluşturduğu dirence karşı yapılıyor olması nedeniyle diğer sportif aktivitelerden farklılık gösterir. Özellikle rehabilitasyon ve eğlence amacıyla en çok tercih edilen aktivite olma özelliğini taşır.

Yüzme genel anlamda aerobik özellikte bir aktivitedir. Diğer aerobik aktivitelerden beklenen tüm yararları sağlar. Tüm vücudu çalıştırır, kardiyovasküler kondisyonu artırır, kas kuvvetini, dayanıklılığını artırır, postürü düzeltir, esnekliği ve hareketliliği artırır. Oksijen taşıma kapasitesini artırır. Kolesterol ve trigliserid gibi kan yağlarının üzerinde olumlu etkisi vardır. Kişinin yaşına uygun tempo ile yapılan yüzme sırasında yükselen kalp atım hızı nedeni ile aerobik kapasiteyi artırması yanı sıra etkin bir kalori harcanmasına yol açar. Bu etkin yüzme hızları ile yürüme, bisiklet, koşu gibi sporlarla harcanan enerjiye eşdeğer harcama yapılabilir. 1 saat yüzme ortalama 500 kalori harcatır. Ortalama bir yüzme hızı ile saatte 6 kilometre hızla yürüyen biri kadar kalori harcanabilir.

Yüzmenin vücut sağlığı açısından olumlu etkileri

Bir egzersiz programının vücuda kazandıracağı tüm olumlu etkileri yüzme ile sağlamak mümkündür. Üstelik birçok sporda görülebilecek riskler daha düşük orandadır. Oksijen kullanma kapasitesi (aerobik kapasite) artar, kalp güçlenir, solunum fonksiyonları gelişir, kardiyovasküler dayanıklılık, kondisyon artar, kasların kuvvet ve dayanıklılığı artar, esneklik, denge ve koordinasyon gelişir, fiziksel dış görünüm simetrik ve daha iyi gelişir, bu diğer sporlara göre üstünlük sağlar.

Diğer egzersizler gibi birçok hastalık için koruyucu rol oynar; (Koroner arter hastalığı, kalp, dolaşım ve solunum sistemi hastalıkları, periferik damar hastalıkları, hipertansiyon, yüksek kolesterol, tip 2 diabet, birçok kanser türü, şişmanlık, çeşitli romatizmal hastalıklar, kas iskelet rahatsızlıkları, kıkırdak ve kemik hastalıkları, omurga bozuklukları, ruhsal hastalıklar…)

Yüzme birçok hastalığın tedavisinde yer aldığı için sıkça reçetelenmektedir; kas, iskelet, eklem ve bağ dokusu hastalıkları ve yaralanmalarında tüm bu yapılara yük bindirmemesi aynı zamanda etkin bir çalışma ortamı yaratması nedeniyle öncelikle önerilen egzersiz tipidir. Birçok hastalık tedavisinde yüzme ve su egzersizleri önemli bir yer tutar (diabet, şişmanlık, yüksek kolesterol, hipertansiyon, ruhsal rahatsızlıklar, kas iskelet rahatsızlıklarında romatizmal hastalıklar, eklem iltihapları, sırt-bel rahatsızlıkları, felç, kas güçsüzlükleri, çocuklarda gelişim bozuklukları,..)

Ağırlık kontrolünde etkilidir. Diğer aerobik sporlar gibi öncelikli olarak önerilmese de uygun bir beslenme programı ile ağırlık kaybetme veya kazanma programlarında başvurulabilecek en uygun egzersizler arasındadır. Yüzme ile hızlanan metbolizma ile kalori harcanması sağlanır, ancak bu hızlanma vücut ısısının çok fazla artmaması nedeniyle diğer sporlarda olduğu gibi egzersiz sonrası uzun süreler devam etmemektedir. Kemoterapi sırasında alınan kilolar için de yüzme diğer sporlara göre daha avantajlıdır.

Ruhsal açıdan rahatlama sağlar. Stres ve gerilimi azaltır.

Çocukluk çağında başlanacak yüzme sporu; fiziksel ve ruhsal gelişimi olumlu yönde etkiler, düzenli bir fiziksel aktivite alışkanlığının kazanılmasını sağlar. Hem oyun hem egzersiz olarak çocuklar tarafından kolayca benimsenir.Akdeniz Üniversitesi BESYO Kapalı Yüzme Havuzu
Serhan Algan 0555 623 21 45
Kadir Durur 0554 392 05 06
info@yildizlarsporkulubu.com

Tüm hakları Antalya Yıldızlar Spor Kulübüne aittir,
izinsiz kullanılamaz © 2021 / Tasarım Altantois Yazılım : Minisoft